PL EN

Co to jest Direct Billing?

W poniższym artykule odpowiemy na często jeszcze pojawiające się pytanie, co to jest Direct Billing. W dobie powszechnej cyfryzacji coraz popularniejsze stają się płatności mobilne realizowane w różnych formach. Ich szybka i wygodna forma jest atrakcyjna dla Klientów. Jedną z nich jest właśnie ta usługa służąca do zakupu dóbr cyfrowych. Polega na dopisaniu do rachunku telefonicznego kwoty zawartej transakcji. Jak można z niej skorzystać, czy jest bezpieczna i jakie daje możliwości?  

Direct Billing — co to jest?

Usługa Direct Billing to metoda płatności z obciążeniem rachunku u operatora sieci — może to być rachunek abonamentowy lub saldo doładowania przy telefonach na kartę. Jest prosta, niezawodna i wymaga minimum formalności. Dzięki niej można realizować opłaty za zakup wielu dóbr cyfrowych np.:

  • dostępu do treści premium na portalach internetowych,
  • licencji do oprogramowań,
  • abonament na platformach muzycznych czy filmowych,
  • zakup aplikacji lub płatności w nich,
  • zakup punktów i waluty na portalach z grami,
  • zakup punktów na portalach towarzyskich czy ezoterycznych.

Płatności Direct Billing służą zarówno do transakcji jednorazowych, jak i opłacania usług subskrypcyjnych. Są dostępne u większości operatorów telekomunikacyjnych. Zakres ich stosowania stale się poszerza i powoli zastępuje usługę SMS Premium, która ma pewne ograniczenia.

Na czym polega usługa Direct Billing w sieciach komórkowych?

Wiadomo już jakie dobra można zakupić za pomocą Direct Billing, ale co zrobić, by dokonać płatności. To jest bardzo proste! Wystarczy przy płaceniu wybrać opcję płatności przez obciążenie rachunku telefonicznego i podać swój numer. Operator przesyła wiadomość SMS zawierającą jednorazowy kod potwierdzenia transakcji, który należy wpisać w formularzu. To wszystko! Opłata zostaje dopisana do najbliższego rachunku za telefon lub odjęta z konta prepaid.

Sama usługa jest bezpłatna dla klienta końcowego, bo wszystkie opłaty ponoszą sprzedające usługi podmioty. Jej dodatkową zaletą jest brak konieczności logowania się do strony mobilnej banku czy podawania danych kart kredytowych lub bankomatowych. Nie trzeba też instalować żadnych aplikacji bankowych na telefonie, co jest cenione przez abonentów korzystających np. ze służbowych telefonów. Usługa płatności za pomocą Direct Billing pozwala na korzystanie z niej również Klientom, którzy nie mają rachunków bankowych lub obawiają się o bezpieczeństwo operacji w sieci.

Jaka jest różnica między Direct Billing a WAP Billing?

Direct Billing jest często mylony z WAP Billingiem, zwanym też: WAP Opt-in. Jest to usługa subskrypcyjna, którą aktywuje się w telefonie podczas transmisji danych, klikając w podany w wiadomości SMS link. Nie wymaga ona żadnego dodatkowego potwierdzenia operacji. Jak łatwo się domyślić łatwość aktywacji tej usługi jest często wykorzystywana przez oszustów, wysyłających niechciane linki z usługą WAP Billing. Zawyżają one późniejsze rachunki telefoniczne. Należy zachować szczególną ostrożność w klikaniu w otrzymywane linki, aby nie tracić czasu na reklamacje. 

Tymczasem Direct Billing jest usługą w pełni bezpieczną i niesłusznie zrównywaną z WAP Opt-in. Dane komórkowe są chronione a przypadkowe opłacenie niezamawianych dóbr bardzo utrudnione. Każda, transakcja ma dwuetapowe zabezpieczenie  – najpierw hasłem, a następnie kodem PIN lub SMS-em w zależności od operatora i ustawień usługi. Nie jest możliwe przypadkowe aktywowanie płatności, bo Klient musi podać swój numer telefonu, a potem wpisać kod lub hasło otrzymane w wiadomości autoryzacyjnej. Dodatkowo dla zwiększenia bezpieczeństwa i kontroli nad rachunkiem telefonicznym, można ustawić limit kwoty, jaką użytkownik ma do wykorzystania w usłudze Direct Billing

Jakie możliwości daje Direct Billing?

Korzystanie z płatności w tej formie jest niezwykle wygodne, zwłaszcza że wymaga jedynie posiadania telefonu komórkowego, który praktycznie każdy ma przy sobie. Nie trzeba podawać danych osobowych jak przy płatnościach kartą kredytową czy przelewem. Użytkownik realizuje zamówienie, podając wyłącznie numer telefonu i wprowadzając podany PIN. Daje to możliwość korzystania z usługi Direct Billing również osobom, które z jakichś względów nie chcą lub nie mogą korzystać z tradycyjnych produktów bankowych albo obawiają się o bezpieczeństwo transakcji w sieci.

Jest to bardzo wygodna firma płatności mobilnych wykonywanych za pośrednictwem smartfona, która daje wiele możliwości. Dzięki niej bardzo szybko można uzyskać dostęp do interesujących usług jak ulubione gry, książki, filmy czy wiadomości. Nie potrzeba do tego karty, gotówki czy nawet wychodzenia z domu.

Podsumowanie

Direct Billing to odpowiedź na oczekiwania Klientów, którzy chcą dokonywać transakcji bezgotówkowo, szybko, bezpiecznie i w jak najprostszy sposób. Powszechny dostęp do smartfonów i ciągła obecność online użytkowników wymusza na dostawcach usług udostępnianie coraz to nowszych rodzajów płatności mobilnych. 

NASI PARTNERZY