PL EN

Google Pay – Co To Jest i Jak Płacić?

Google Pay — co to jest i jak płacić przy jego pomocy? Jest to metoda płacenia za zakupy przez Internet lub stacjonarne. Nie potrzeba do niej portfela ani karty, wystarczy smartfon albo smartwatch. Płatność następuje w momencie zbliżenia danego urządzenia do terminala. Nie jest potrzebny nawet dostęp go Internetu. Jak i gdzie można korzystać z tej usługi, podpowiadamy poniżej.

Co to jest Google Pay?

Google Pay, nazywane też skrótowo G Pay, to jeden z rodzajów płatności mobilnych. Łączy on w sobie wszystkie możliwości płacenia przez Google. Wystarczy za pierwszym razem wpisać dane karty płatniczej, a potem korzystać z niego jak z tradycyjnej karty. Przy pomocy dowolnego urządzenia mobilnego Google Pay można płacić we wszystkich sklepach i aplikacjach, które akceptują płatności Google.

G Pay pojawiło się w Polsce już w listopadzie 2016 roku, ale początkowo w ograniczonym zakresie. Mogli z niego korzystać jedynie właściciele kont osobistych w Alior Banku, BZ WBK (obecnie Santander Bank Polska) oraz T-Mobile Usługi Bankowe. Obecnie usługa jest już dostępna w większości placówek bankowych. Dodatkowo przy wykorzystaniu telefonu lub zegarka z systemem Wear OS, można płacić w każdej placówce wyposażonej w terminale obsługujące płatności zbliżeniowe oraz online.

Jak działa Google Pay?

Jak płacić Google Pay? Zasada działania jest tutaj podobna do innych płatności mobilnych, np. BLIK-a i równie nieskomplikowana. W pierwszej kolejności trzeba pobrać ze sklepu na urządzenie mobilne, aplikację G Pay, a następnie odpowiednio ją skonfigurować. Można wpisać ręcznie wszystkie wymagane informacje lub zeskanować swoją plastikową kartę płatniczą.

Dodawanie karty do aplikacji przebiega następująco:

  • po otworzeniu należy kliknąć zakładkę — Karty, a następnie w symbol +,
  • wprowadzić dane karty i dane osobowe,
  • autoryzować swoją tożsamość SMS-em otrzymanym z banku. Google wymaga przypisania do usługi numeru telefonu.

To wszystko! Formalności można przeprowadzić także poprzez aplikację swojego banku.

Google Pay można płacić we wszystkich sklepach i lokalach stacjonarnych, które mają umieszczone jego symbole na drzwiach wejściowych lub przy kasach. Listę sklepów akceptujących płatności można też znaleźć w sieci.

Z ilu kart można korzystać w Google Pay?

Brak limitu oznacza, że do Google Pay można dodać dowolną liczbę kart, o ile są wydane przez banki, które uczestniczą w programie i obsługują płatności zbliżeniowe. Jeśli dodane jest wiele kart, warto jako domyślną ustawić tę najczęściej używaną. W razie potrzeby skorzystania z innej wystarczy, wejść do aplikacji i wybrać właściwą.

A jak działa Google Pay przy usuwaniu karty? Prosto i intuicyjnie! Wystarczy:

  • otworzyć aplikację
  • w lewym górnym roku kliknąć — Menu,
  • wybrać — Formy płatności i kliknąć formę płatności, którą chce się usunąć,
  • w prawym górnym rogu kliknąć — Więcej, a następnie — Usuń formę płatności.

Jakie banki umożliwiają korzystanie z płatności Google Pay?

Z Google Pay korzystają już klienci wielu banków. Większość placówek umożliwia podłączenie zarówno kart kredytowych, jak i debetowych Mastercard czy Visa. Aplikację można połączyć z kartą płatniczą: Banku PeKaO, mBanku, Millenium, ING Banku Śląskiego czy Santander. Zbliżeniowo mogą płacić G Pay klienci banków: BNP Paribas, Citi Handlowego, Credit Agricole oraz Alior Banku.

Jak działa Google Pay w telefonie?

Jak płacić telefonem za pomocą Google Pay? Płatności smartfonem z zainstalowaną aplikacją i dodaną kartą lub kartami to proste i wygodne rozwiązanie. Telefon wystarczy wybudzić i zbliżyć do terminala. Za chwilę na jego ekranie wyświetli się animacja potwierdzającą płatność. To wszystko zajmuje kilka sekund! Nie trzeba nawet odblokowywać urządzenia, wystarczy, że nie jest uśpione.

Telefonem można płacić w galeriach handlowych, hipermarketach czy osiedlowych sklepikach. Można nim również zapłacić kurierowi przy odbiorze paczki, pod warunkiem że ma przy sobie terminal. Aplikacja Google Pay umożliwia też płatność w Internecie zamiast używania karty podczas robienia zakupów online.

Z Google Pay mogą korzystać posiadacze smartfonów z systemem Android w wersji 4.4 lub wyższej, wyposażonych w technologię NFC. Wymagania te spełniają praktycznie wszystkie nowe urządzenia tego typu.

Jak działa Google Pay ze smartwatchem?

Płatność zegarkiem jest jeszcze wygodniejsza niż przy użyciu telefonu. Dokładny sposób potwierdzenie transakcji może różnić się nieco w zależności od modelu smartwatcha. Rachunki mogą tak regulować posiadacze smartwatchów z systemem Wear OS (dawnym Android Wear), wyposażonych w technologię NFC.

Ogólne zasady korzystania z G Pay przedstawiamy poniżej:

  • na zegarku trzeba otworzyć aplikację Google Pay za pomocą dedykowanego jej przycisku,
  • następnie należy przytrzymać zegarek nad czytnikiem płatności zbliżeniowych aż do momentu usłyszenia charakterystycznego dźwięku lub poczucia wibracji, które oznaczają, że transakcja przebiegła pomyślnie,
  • na ekranie zegarka może pojawić się żądanie wyboru karty.

Przy transakcjach z użyciem karty debetowej może pojawić się również konieczność podania kodu PIN. Zegarkiem można dokonywać płatności wszędzie tam, gdzie telefonem.

Czy płatności Google Pay są bezpieczne?

Co się stanie, jeśli telefon lub zegarek z Google Pay wpadnie w niepowołane ręce? Nie trzeba obawiać się użycia ich przez osoby trzecie. Instalacja aplikacji na tych urządzeniach wymusza korzystanie z blokady ekranu. Smartfon będzie więc wymagał do odblokowania hasła, PIN-u, odcisku palca czy skanu twarzy, a smartwatch określonego wzoru lub PIN-u. Tak więc korzystanie na nich z Google Pay jest bezpieczne.

Warto też podkreślić, że system jest jedynie narzędziem, które tokenizuje karty i w tej postaci przekazuje je razem z niezbędnymi informacjami o kliencie do sieci płatniczej. Sam nie autoryzuje ani nie przetwarza transakcji. Dzięki temu przebiegają one szybciej oraz bezpieczniej.

Podsumowanie

Wiadomo już, czym jest i jak płacić Google Pay w Internecie czy podczas zakupów w sklepach stacjonarnych. Użytkownicy cenią go za ogromny komfort płacenia. Nie muszą nawet mieć przy sobie kart płatniczych ani portfela, aby zrealizować transakcję. W dodatku są one w pełni bezpieczne, bo w przypadku kradzieży bez znajomości PIN-u nikt nie zapłaci telefonem czy zegarkiem zbliżeniowo tak jak kartą.

Tę metodę płatności można polecić każdemu, kto ceni nowoczesne, wygodne rozwiązania w bankowości, podobnie jak BLIK czy Direct Billing (tym, co to jest Direct Billing i BLIK pisaliśmy w poprzednich artykułach). Wszystkie z nich wykorzystują urządzenia mobilne, które zastępują konieczność noszenia przy sobie wielu kart czy tradycyjnej portmonetki.

NASI PARTNERZY