PL EN

Rodzaje płatności mobilnych

Powszechny dostęp do Internetu poprzez smartfony sprawia, że pojawiają się coraz to nowe rodzaje płatności mobilnych, niewymagających używania kart płatniczych. Klienci banków oczekują wygodnych i nowoczesnych sposobów realizowania transakcji bezgotówkowych, a nowoczesne technologie umożliwiają sprostanie tym wymaganiom. W artykule przedstawiamy najpopularniejsze systemy płatności mobilnych obecne na naszym rynku

Płatności mobilne przez SMS Premium

SMS Premium to szczególny rodzaj płatności mobilnych polegający na wysyłaniu wiadomości tekstowych o podwyższonej opłacie, dzięki którym użytkownicy uzyskują dostęp do różnego rodzaju materiałów lub serwisów. Numery, na które wysyłane są wiadomości SMS, należą do prywatnych podmiotów gospodarczych, organizujących płatne akcje. Operatorzy GSM za wykorzystanie ich infrastruktury przesyłowej otrzymują część opłaty. Usługa SMS Premium działa na specjalnych, skróconych numerach, cztero-, pięcio- lub sześciocyfrowych. 

Dzięki płatnościom SMS Premium można m.in.:

  • brać udział w loteriach i konkursach,
  • akcjach charytatywnych,
  • kupować dostęp do płatnych materiałów w sieci,
  • nabywać prenumeraty,
  • pobierać dzwonki, tapety lub gry.

Opłaty za usługi SMS Premium mogą być naliczane przy wysyłaniu lub odbieraniu wiadomości.

Direct Billing – wygodne płatności mobilne

Usługa Direct Billing przypomina nieco SMS Premium, ale korzystanie z niej wygląda inaczej. Polega ona na realizowaniu płatności za różne usługi i obciążaniu nimi swojego rachunku telefonicznego u operatora sieci. Ta coraz popularniejsza metoda jest dostępna u większości operatorów telekomunikacyjnych. Jest szybka i wymaga spełnienia minimum formalności. Przy płaceniu należy wybrać opcję płatności przez obciążenie rachunku telefonicznego i podać swój numer. Operator przesyła wiadomość SMS z jednorazowym kodem potwierdzenia transakcji, który wpisuje się w formularzu. Opłata zostaje dopisana do najbliższego rachunku za telefon lub w przypadku telefonu na kartę odjęta z konta prepaid. 

Jej zaletą jest brak konieczności logowania się do strony mobilnej banku czy podawania danych kart kredytowych. Nie trzeba też instalować aplikacji bankowych na telefonie. Co ważne dla klienta końcowego jest ona bezpłatna, bo opłaty ponoszą podmioty sprzedające. Direct Billing umożliwia opłacanie zarówno dostępów jednorazowych, jak i subskrypcyjnych. Usługa ta stale się rozwija, a zakres jej wykorzystania rośnie, dzięki temu powoli zastępuje SMS Premium.

Płatności mobilne Blikiem

Blik jest już jednym najpopularniejszych rodzajów mobilnych płatności. Wynika to z integracji z aplikacjami mobilnymi większości banków w Polsce. Przy jego pomocy można wykonać szybki przelew na dowolny rachunek bankowy, wypłacić gotówkę z bankomatu oraz zapłacić za zakupy stacjonarne i internetowe. Wystarczy do tego telefon z aplikacją banku, w którym posiada się rachunek. Generuje ona specjalny kod autoryzujący płatności, który dla bezpieczeństwa jest ważny tylko 2 minuty. Jeśli nie zostanie wykorzystany, trzeba wygenerować następną kombinację cyfr. 

Podobnie przy wypłatach z bankomatu, po wyborze opcji wypłata Blik lub wypłata bez karty i podaniu wygenerowanego kodu, można wypłacić żądaną kwotę. Dużym ułatwieniem jest wykonywanie przelewów bez konieczności wpisywania numeru konta bankowego. Po podaniu w aplikacji numeru telefonu odbiorcy, generowany jest czek i hasło, które należy mu wysłać. W ten sposób już po chwili może on korzystać z udostępnionej kwoty. 

Płatności zbliżeniowe HCE

Kolejny popularny system płatności mobilnych to technologia HCE (Host Card Emulation), która jest dostępna w telefonach z systemem Android w wersji minimum 4.4 z uruchomionym modułem NCF. Umożliwia transakcje zbliżeniowe smartfonem jak przy użyciu karty, wystarczy przyłożyć odblokowany aparat do terminala płatniczego i zaakceptować transakcję, jeśli jest to wymagane. 

Taką usługę oferuje kilka największych banków w Polsce, a do korzystania z niej wymagana jest aplikacja jednego z nich. Minusem tej metody płatności jest to, że można z niej skorzystać tylko w sklepach stacjonarnych

Google Pay – płatności mobilne dla posiadaczy urządzeń z Androidem

Google Pay to sposób na płatności mobilne oferowany przez Google. Aplikacja do płacenia telefonem działa tu na zasadzie elektronicznej portmonetki z możliwością podłączenia kart kredytowych i debetowych wybranych banków. Opiera się ona na technologii HCE i tak jak ona wymaga smartfona z systemem Android w wersji 4.4 lub nowszej oraz aktywowania modułu NCF.

Dzięki temu systemowi płatności mobilnych możliwe jest płacenie telefonem jak tradycyjną kartą plastikową. Google Pay jest dostępny dla klientów praktycznie wszystkich największych banków w Polsce. Można się nim posługiwać w sklepach stacjonarnych, internetowych, a także w różnych aplikacjach mobilnych, np. Allegro czy Pyszne.pl. Dostępność tej usługi w e-sklepach zależy od ich właścicieli, a jej wzrastająca popularność sprawia, że coraz więcej z nich umożliwia takie płatności mobilne.

Apple Pay – płatności mobilne dostępne w telefonach iPhone

Rosnącą popularnością w naszym kraju cieszy się system płatności mobilnych Apple Pay, który jest odpowiednikiem Google Pay dla posiadaczy urządzeń z systemem iOS. Tę metodę udostępnia już kilkadziesiąt banków obecnych na rodzimym rynku. Mogą z niej korzystać posiadacze urządzeń firmy Apple jak smartfony, iPady, Apple Watche czy MacBooki. 

Do aplikacji można dodać karty płatnicze wszystkich współpracujących z nią banków i płacić we wszystkich sklepach stacjonarnych i większości internetowych oraz aplikacjach mobilnych jak Allegro lub Wolt. Wystarczy do tego dowolne urządzenie pracujące w systemie iOS z zainstalowaną aplikacją. Wszystkie mobilne płatności są zabezpieczone koniecznością autoryzacji poprzez odcisk palca lub wizerunek twarzy, jeśli smartfon posiada moduł Face ID. W ten sposób Apple Pay eliminuje ryzyko nieautoryzowanych płatności. 

Podsumowanie

Wymienione aplikacje i usługi pozwalają na wygodne i szybkie płatności mobilne przy pomocy telefonów, dlatego są tak cenione przez użytkowników. Pojawiające się wciąż nowe rodzaje takich transakcji powoli zastępują gotówkę i karty płatnicze w tradycyjnej formie.

NASI PARTNERZY