PL EN

Co to są usługi Premium — SMS i MMS?

Wiele osób na co dzień wysyła SMS-y Premium, nie zwracając uwagi co to za usługa, jak działa i jakie daje możliwości. Jest to bardzo prosta i wygodna forma uiszczania opłaty za różnego rodzaju dobra lub sposób na wsparcie promowanych przez siebie akcji charytatywnych. W poniższym artykule przybliżymy ten szczególny rodzaj płatności mobilnych, jego rodzaje i zastosowanie.

Co to jest usługa SMS i MMS Premium?

SMS lub MMS Premium to wiadomości o podwyższonej opłacie, do których wykorzystuje się specjalny zakres numerów skróconych. Korzystający z nich nadawca ponosi dodatkową opłatę. Są one takie same dla wszystkich użytkowników, bez względu na wybrany plan taryfowy czy operatora sieci, z której korzystają.   

Numery, na które wysyłane są wiadomości SMS i MMS, należą do prywatnych podmiotów gospodarczych, organizujących płatne akcje. Operatorzy telekomunikacyjni otrzymują część opłaty za nie jako należność za wykorzystanie ich infrastruktury przesyłowej. Wiadomości tego rodzaju wykorzystywane są w różnego rodzaju usługach, a ich popularność wciąż nie maleje. Prawie każdy choć raz z nich korzystał nawet, nie mając wiedzy, co to są usługi SMS Premium

Do czego mogą służyć usługi SMS i MMS Premium?

Usługi te do niedawna były kojarzone przede wszystkim z horoskopami przesyłanymi na telefony komórkowe. Od tamtego czasu wiele firm dostrzegło i wykorzystuje możliwości, jakie dają. Dziś użytkownicy uzyskują w ten sposób dostęp do wielu serwisów i materiałów o charakterze rozrywkowym, informacyjnym lub edukacyjnym. Dzięki płatnościom SMS Premium można m.in.:

 • brać udział w loteriach i konkursach,
 • wspierać akcje charytatywne,
 • wykupywać dostęp do płatnych materiałów w sieci,
 • nabywać mobilne wersje czasopism,
 • pobierać dzwonki, tapety lub gry,
 • głosować w programach telewizyjnych lub radiowych,
 • opłacać konta na serwisach albo w aplikacjach edukacyjnych. 

Potencjał, jaki leży w tej formie płatności, z pewnością nie został jeszcze w pełni wykorzystany. Co ważne są one bezpieczne, bo ze względu na wyższy koszt wysłania takiej wiadomości abonenci są chronieni, jeśli nie chcą ich otrzymywać. Są dwie możliwości zabezpieczeń:

 • ustawienie limitu wysyłania SMS lub MMS Premium z konta abonenta,
 • całkowita blokada możliwości ich wysyłania — opcja dostępna nieodpłatnie u każdego operatora.

Warto dodać, że niektóre smartfony oferują taką blokadę w swoich wewnętrznych ustawieniach.

Rodzaje i numery usług SMS i MMS Premium

Usługi Premium mogą generować dodatkowe opłaty podczas wysyłania lub odbierania wiadomości. W zależności od specyfiki SMS wyróżnia się dwa rodzaje rozliczeń:

 • płatność przy wysłaniu, która dotyczy numerów zaczynający się od cyfr 7, 8 lub 9; 
 • płatność przy odebraniu cyklicznego przychodzenia SMS od numerów, zaczynających się od cyfr 5 lub 6. Opłata jest pobierana za każdą przychodząca wiadomość.

Usługi SMS Premium działają na specjalnych, skróconych numerach, cztero-, pięcio- lub sześciocyfrowych, dzięki czemu odróżniają się od standardowych wiadomości naliczanych według cennika danej taryfy u operatora. Ich ceny są narzucane przez podmioty gospodarcze, będące organizatorami usług komunikacyjnych o podwyższonej opłacie. Mogą dochodzić nawet do kilkudziesięciu złotych. 

Usługi MMS Premium, dzięki którym użytkownicy zyskują dostęp w formie multimedialnej do płatnych serwisów rozrywkowych lub informacyjnych, z reguły mają numery sześciocyfrowe. Tu również opłaty za dostarczany obraz lub dźwięk ustala odgórnie właściciel serwisu, z którego są przesyłane. Mogą wynosić do kilkudziesięciu złotych, ale wydają się nieco tańsze niż przy SMS Premium.

Ważne jest, aby przed skorzystaniem z którejkolwiek z form tych usług zapoznać się regulaminem, mówiącym o kosztach ich realizacji. Szczególna ostrożność jest wskazana przy zlecaniu płatnych subskrypcji, które mogą ściągać z rachunku telefonicznego comiesięczne opłaty. 

Zalety korzystania z usługi SMS i MMS Premium

Kiedy wiadomo już, co to jest usługa SMS lub MMS Premium, łatwo dostrzec jej potencjał i wiele możliwości wykorzystania. Prostota, szybkość i łatwość realizacji to tajemnice sukcesu i niesłabnącej popularności. Wśród jej głównych zalet można wymienić: 

 • brak konieczności logowania się do konta bankowego albo podawania numeru karty płatniczej,
 • natychmiastowy dostęp do opłaconej usługi,
 • brak konieczności instalowania dodatkowych aplikacji na telefonie,
 • łatwość skorzystania z niej,
 • bardzo duży wybór dostępnych za jej pomocą usług i serwisów, m.in.: dostęp do gier cyfrowych, treści mobilnych (zdjęcia, filmy, muzyka), portali i aplikacji, branie udziału w konkursach, sondach, głosowaniach, ankietach, zamieszczanie ofert i ogłoszeń.

Można z całą pewnością stwierdzić, że dają one użytkownikom dostęp do wielu oferowanych przez wirtualny świat rozrywek i informacji. Z kolei dla organizatorów usług opłacanych w tej formie SMS i MMS Premium są szybką i sprawną formą kontaktu z klientami, zapewniająca natychmiastowe płatności

NASI PARTNERZY