PL EN

Jak działa direct billing?

W tym artykule opowiemy, jak działa Direct Billing, obalając przy okazji kilka mitów na jego temat. Przedstawimy też korzyści, jakie daje ta metoda mikropłatności. Jest ona idealna dla osób, które chcą dokonywać transakcji bezgotówkowych szybko, prosto, a przede wszystkim bezpiecznie. W dodatku nie wymaga niczego poza smartfonem! Warto wiedzieć co to jest Direct Billing.

Jak działa Direct Billing?

Na czym polega usługa Direct Billing? Ta metoda płatności mobilnych polegająca na obciążeniu rachunku operatora sieci komórkowej. Jest niezawodna, a formalności w niej są zredukowane do minimum. Podczas płatności wystarczy jedynie wybrać opcję — obciążenie rachunku telefonicznego i podać numer. Następnie odebrać przesłany SMS-em jednorazowy kod potwierdzenia transakcji i wpisać go w odpowiednim miejscu w formularzu. Opłata zostaje dopisana do rachunku telefonicznego, a w przypadku telefonu na kartę odjęta z konta prepaid.

Przy pomocy Direct Billing można dokonywać zarówno transakcji jednorazowych, jak i opłacać subskrypcje. Służy on do zakupu wielu rodzajów dóbr cyfrowych m.in.:

  • dostępu do serwerów gier,
  • licencji oprogramowania,
  • aplikacji,
  • dzwonków,
  • tapet,
  • e-booków,
  • prenumeraty cyfrowych czasopism,
  • dostępu do filmów lub muzyki,
  • opłaty za anonse w różnego rodzaju serwisach ogłoszeniowych.

Direct Billing w Polsce

Po raz pierwszy płatności Direct Billing pojawiły się u nas 2013 roku w sieci Play pod nazwą “Dopisz do rachunku Play”. Przy jej pomocy można było płacić za zakupy w Google Play. Kilka miesięcy potem T-Mobile dopuścił taką możliwość, ale jedynie za aplikacje z Firefox OS Marketplace. Jednak już po roku od wprowadzenia przez Play, możliwość płatności w tej formie za zakupy w Google Play pojawiła się u pozostałych operatorów. W Plusie nosiła nazwę, zapłać z Plusem, w T-mobile – Płać z T-Mobile, a w Orange — Zamów w Orange.

Obecnie usługa Direct Billing jest oferowana przez wszystkich głównych operatorów komórkowych w Polsce.

Mity na temat tej formy płatności

Choć wiedza o tym, jak działają usługi Direct Billing, jest dość powszechna, zdarzają się nieprawdziwe informacje na jej temat, mogące zniechęcić potencjalnych użytkowników. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze mity o Direct Billing.

  1. To ta sama metoda płatności co SMS Premium. Obie formy płatności związane są z płatnymi SMS-ami, jednak ta jest nowocześniejsza i daje dużo większe możliwości. Nie ma tu też odgórnie określonych stawek za usługę.
  2. To niebezpieczna forma płatności. Nic bardziej mylnego! W Direct Billing każda, transakcja ma dwuetapowe zabezpieczenie — SMS-em oraz kodem PIN. Nie istnieje więc ryzyko przypadkowego aktywowania płatności. Dodatkowo dla bezpieczeństwa można ustawić limit kwoty obciążenia rachunku za tego rodzaju płatności.
  3. Prostsza jest płatność kartą kredytową. Wręcz przeciwnie! Podczas płacenia kartą konieczne jest wypełnienie formularza z numerem karty, jej terminem ważności i kodem CVV, a także podanie swoich danych osobowych. Wymaga to dużej uwagi i z pewnością zajmuje więcej czasu niż odebranie SMS-a i wpisanie jednorazowego kodu transakcji.

Czy tego rodzaju płatności są bezpieczne?

Odpowiedź na pytanie, czy płatności Direct Billing są bezpieczne, wynika już pośrednio z wcześniejszej treści. To usługa w pełni bezpieczna, w której dane komórkowe są chronione, a ich użycie do opłacenia niezamawianych dóbr znacznie utrudnione. Wszystkie transakcje są zabezpieczone hasłem oraz kodem PIN lub SMS-em zależnie od ustawień usługi i operatora. Przypadkowe aktywowanie płatności jest również wykluczone, bo użytkownik musi podać swój numer telefonu, a potem wpisać hasło lub kod z wiadomości autoryzacyjnej.

Klienci mogą też ustanowić limity kwotowe, jakie mają do wykorzystania w usłudze Direct Billing i w ten sposób zwiększyć kontrolę nad rachunkiem telefonicznym i bezpieczeństwo.

Korzyści z płatności Direct Billing

Wiadomo już, że jest to bezpieczna metoda płatności, dzięki której szybko można uzyskać dostęp do wielu dóbr cyfrowych. Dlaczego jeszcze warto korzystać z Direct Billing? Poniżej pozostałe zalety tej usługi:

  • jest bezpłatna dla klienta końcowego, bo wszystkie opłaty ponoszą sprzedające usługi podmioty,
  • brak konieczności logowania do strony mobilnej banku, podawania danych kart kredytowych czy bankomatowych,
  • nie wymaga instalowania aplikacji bankowych na telefonie (docenią to zwłaszcza abonenci korzystający z telefonów służbowych),
  • mogą z niej korzystać także Klienci, nieposiadający rachunków bankowych lub obawiający się o bezpieczeństwo operacji w sieci.

Podsumowanie

Wobec powszechnej cyfryzacji Klienci oczekują możliwości dokonywania szybkich płatności bezgotówkowych w jak najprostszy sposób. Dostawcy usług muszą wychodzić im naprzeciw, oferując nowe lub unowocześniając dotychczasowe metody płatnicze. Jedną z nich jest Direct Billing, dzięki której za pomocą telefonu można w szybki sposób uzyskać dostęp do bardzo wielu usług i dóbr cyfrowych. Warto skorzystać z tej możliwości!

NASI PARTNERZY